PIERWSZA WIZYTA

JAK WYGLĄDA PIERWSZA KONSULTACJA?

Pierwsze spotkanie trwa zazwyczaj najdłużej (ok.1,5 h) , warto zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu, gdyż informacje przekazane na pierwszej wizycie są niezwykle istotne. Dietetyk musi dowiedzieć się jak najwięcej o Twoim stanie zdrowia, samopoczuciu, problemie z jakim się borykasz. Im więcej szczegółowych informacji uzyska, tym efektywniej będzie mógł dopasować przygotowywane zalecenia i plan dietetyczny. Dbamy o to, aby konsultacja przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze, oraz abyś czuł/czuła się maksymalnie komfortowo.

 

BADANIE SKŁADU CIAŁA

W trakcie pierwszej konsultacji wykonujemy badanie składu i masy ciała segmentowym analizatorem najnowszej generacji InBody 170 oraz omawiamy wyniki pomiaru- dowiesz się wszystkiego na temat swojej wagi i budowy ciała, dokonamy także pomiarów obwodów, które będziemy sprawdzać na wizytach kontrolnych w miarę postępów kuracji. Badanie analizatorem składu ciała daje nam możliwość optymalnego dostosowania diety do aktualnych potrzeb organizmu. Dowiesz się jaki masz poziom tkanki tłuszczowej oraz tkanki mięśniowej w ciele oraz ile wody znajduje się w Twoim organizmie, ponadto otrzymasz informację i wskazówki w jaki sposób poprawić proporcje swojej sylwetki, porady dotyczące treningu i rodzaju aktywności fizycznej wskazanej w twoim przypadku. Odpowiednie przygotowanie się do analizy ma niebagatelne znaczenia, przeczytaj jak zrobić to prawidłowo.

BADANIA LABORATORYJNE

Przed planowaną wizytą warto jest wykonać kontrolne badania krwi, które w trakcie konsultacji zostaną szczegółowo omówione, a przygotowywany plan dietetyczny będzie je uwzględniał, badania dają dość szeroki pogląd na stan zdrowia i kondycję organizmu.
Z podstawowych badań warto wykonać: morfologię, glukozę na czczo, cholesterol ogólny, ASP, ALT, TG, HDL, LDL, OB, TSH – na te badania można uzyskać skierowanie u lekarza rodzinnego, jeśli chcesz jednak wykonać z jakiegoś powodu badania na własną rękę (prywatnie) lub decydujesz się na szerszy pakiet diagnostyczny zachęcam do kontaktu w celu otrzymania skierowania (możliwość otrzymania zniżki w laboratorium LOMA, ŚLA oraz w SPZOZ Lubliniec).

Polecam także oznaczenie poziomu witaminy D3 (metabolit 25OHD3) – która jest bardzo ważną witaminą w organizmie. 

W przypadku problemów z redukcją masy ciała oprócz oznaczenia poziomu glukozy na czczo, oznacz także poziom insuliny na czczo.

W przypadku problemów z tarczycą takich jak niedoczynność, nadczynność, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy lub obciążony wywiad rodzinny ( choroby tarczycy u osób bliskiego pokrewieństwa) polecam wykonać szersze oznaczenie parametrów tarczycowych ( panel tarczycowy) czyli TSH, FT3, FT4, AntyTPO, AntyTG, AntyTrab

Jeśli posiadasz dość aktualne wyniki badań( z ostatnich 2-3 miesięcy)- zabierz je ze sobą na konsultację! Proszę o zabranie ze sobą również wszystkich wyników badań laboratoryjnych, wypisów szpitalnych oraz ewentualnie innych badań, które posiadamy w przypadku gdy konsultacja czy planowana dietoterapia dotyczy jakiś schorzeń.

Posiadanie aktualnych badań jest mile widziane podczas pierwszej konsultacji, ale nie jest niezbędnym jej elementem! Może się bowiem okazać, że dietetyk zasugeruje wykonanie szerszej diagnostyki, w takim wypadku będzie potrzebne wykonanie kolejnych, dodatkowych badań. 

 

Jeśli chcesz wykonać tylko najbardziej zalecane badania- wybierz panel minimum (panel A), u dzieci i młodzieży oraz kobiet w okresie menopauzy i osób starszych koniecznie wykonaj także oznaczenie poziomu witaminy D3 ( metabolit25OHD3), jeśli nie należysz do żadnej z tych grup, również rozważ dodatkowe jej oznaczenie  z krwi.
Jeśli decydujesz się na nieco szerszą diagnostykę – wybierz panel podstawowy rozszerzony ( panel B)
Jeśli chcesz dokonać „przeglądu” całego ciała wybierz panel rozszerzony (panel C)

Jeśli masz wątpliwości jakie badania wykonać, skontaktuj się ze mną mailowo: malitowskadietetyk@gmail.com

 

DZIENNICZEK ŻYWIENIOWY

W celu omówienia dotychczasowego sposobu żywienia oraz wskazania ewentualnych błędów proszę o przygotowanie dzienniczka żywieniowego z minimum 4 dni – najlepiej 7 dni(cały tydzień). Dzienniczek możesz pobrać i wypełnić go ręcznie lub elektronicznie ( wersję elektroniczną można przesłać na adres malitowskadietetyk@gmail.com przed wizytą).

 Analiza dzienniczka jest istotną częścią konsultacji, bardzo proszę o wypełnienie go maksymalnie skrupulatnie oraz zgodnie ze stanem faktycznym.

 

WYWIAD DIETETYCZNY

W celu optymalnego wykorzystania czasu przeznaczonego na wizytę, zachęcamy do wypełnienia i zabrania ze sobą na wizytę(lub wypełnienia elektronicznie i wysłania na adres malitowskadietetyk@gmail.com przed wizytą) wywiadu dietetycznego. Pozwoli to poświęcić czas konsultacji na zadawanie pytań i rozwianie Twoich wątpliwości, unikając jednocześnie powielania podstawowych pytań. Wywiad zawiera pytania dotyczące Twoich preferencji, twojego stanu zdrowia, samopoczucia, ewentualnych objawów chorobowych, nawyków żywieniowych, historii chorobowej twojej rodziny itp. Postaraj się przynajmniej zapoznać z ich treścią. 🙂

ZABIERZ ZE SOBĄ NA PIERWSZĄ WIZYTĘ

 

 LISTA LEKÓW/SUPLEMENTÓW – jeśli przyjmujesz jakieś leki/suplementy/odżywki proszę zabrać ze sobą na konsultację spis uwzględniający nazwy wraz z dawkami i częstotliwością stosowania.

DOKUMENTACJA MEDYCZNA – na wizytę proszę zabrać ze sobą wszelką posiadaną dokumentację medyczną( wyniki badań, wypisy szpitalne itp.)- jeśli są w jakiś sposób powiązane z problemem z jakim się zgłaszasz lub jeśli sądzisz, że mogą być przydatne.

Jeśli jesteś obecnie na jakiejś diecie – zabierz ze sobą na konsultację obecnie stosowany lub stosowany dotychczas plan dietetyczny.
Pierwsza konsultacja ma na celu wzajemnie poznanie się, wspólne określenie celu i kierunku współpracy. Nie ma możliwości aby otrzymać plan dietetyczny czy zalecenia już na pierwszej wizycie, przygotowanie indywidualnych zaleceń i jadłospisu wymaga czasu ( zazwyczaj trwa to ok. 1-2 tygodni)

CO DALEJ?!

Zalecenia dietetyczne/jadłospis zostaną przygotowane indywidualnie na podstawie przeprowadzonego wywiadu, dokonanych pomiarów, analizy składu ciała, badań krwi, stanu zdrowia. W moim gabinecie nie pracuję w systemie oferowanym przez sieci dietetyczne, nie wręczam wszystkim tych samych diet. Do każdej osoby podchodzę bardzo indywidualnie i poświęcam sporo czasu na przygotowanie zaleceń aby zoptymalizować efekty kuracji dietetycznej. Najważniejszy jest dla mnie Twój stan zdrowia i samopoczucie. Efekty wizualne to zazwyczaj pozytywny efekt uboczny 🙂

WIZYTA KONTROLNA

Pierwsza kontrola ma miejsce po ok. 3-4 tygodniach od momentu rozpoczęcia diety. W trakcie wizyty kontrolnej dokonujemy ponownej analizy składu i masy ciała w celu porównania wyników i sprawdzenia postępu dietoterapii. Wizyta kontrolna służy przede wszystkim rozwianiu wszelkich wątpliwości, warto przygotować sobie listę pytań, które nas nurtują gdyż bardzo często zapominamy po prostu o pewne kwestie zapytać gdy już dochodzi do wizyty. Dietetyk omawia postępy oraz wspólnie z pacjentem ustala się dalszy plan działania, w razie potrzeb następuje ewentualna korekta/modyfikacja jadłospisu/zaleceń. Kolejne wizyty odbywają się z różną częstotliwością, wszystko w zależności od indywidualnych potrzeb. Niektórzy potrzebują „twardej ręki” aby wytrwać w postanowieniach i w takim przypadku wizyty kontrolne zalecane są co ok. 3-4 tygodnie, ale dla niektórych wystarczające będą spotkania w odstępach 6 tygodniowych. Wizyta kontrolna ma na celu przede wszystkim zwiększenie lub odbudowanie motywacji pacjenta, a warto podkreślić, iż motywacja jest niezwykle istotnym elementem procesu odchudzania czy dietoterapii.

PLAN DIETETYCZNY

Po 5-10 dniach roboczych od pierwszej konsultacji otrzymacie Państwo przygotowany indywidualnie plan żywieniowy, w zależności od tego co zostanie ustalone i jaka forma współpracy zostanie wybrana , będzie to szczegółowy plan dietetyczny lub ogólne zalecenia dietetyczne z przykładowymi posiłkami.

Bez względu na wybraną formę każdy pacjent otrzymuje atrakcyjne materiały w obszernym skrypcie zawierającym: omówienie wyników badań laboratoryjnych, dotychczasowego sposobu żywienia, popełnianych błędów, założeń diety, wykluczeni, ograniczeń oraz produktów dozwolonych i indywidualnie ułożony jadłospis lub zalecenia dietetyczne. Do planu dietetycznego dołączany jest także „Poradnik ActiV” czyli krótki przewodnik po prawidłowym żywieniu, zawiera istotne informacje dotyczące żywności , które mogły nie zostać poruszone w tracie konsultacji lub które nie zostały zapisane czy też do końca zrozumiane.