PRZYGOTOWANIE DO PIERWSZEJ KONSULTACJI

JAK WYGLĄDA PIERWSZA KONSULTACJA?

Pierwsze spotkanie trwa zazwyczaj najdłużej (ok.60-90 minut) , warto zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu, gdyż informacje przekazane na pierwszej wizycie są niezwykle istotne. Muszę dowiedzieć się jak najwięcej o Państwa stanie zdrowia, samopoczuciu, problemie z jakim się Państwo borykacie. Im więcej szczegółowych informacji uzyskam, tym efektywniejsza będzie moja opieka dietetyczna i będę w stanie lepiej dopasować zalecenia i plan dietetyczny. Dbam o to, aby konsultacja przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze, oraz aby czuli się Państwo maksymalnie komfortowo. Pośpiech czy zerkanie na zegarek, aby zdążyć na inne umowione spotkanie znacznie to utrudniają i uniemożłiwiają skupienie uwagi na tym co mam do przekazania.

Jeśli jesteś obecnie na jakiejś diecie – zabierz ze sobą na konsultację obecnie stosowany lub stosowany dotychczas plan dietetyczny.

Pierwsza konsultacja ma na celu wzajemnie poznanie się, wspólne określenie celu i kierunku współpracy. Nie ma możliwości otrzymania planu dietetycznego czy zaleceń już na pierwszej wizycie, przygotowanie indywidualnych zaleceń i jadłospisu wymaga czasu ( zazwyczaj trwa to ok. 1-2 tygodni).

W niektórych przypadkach, do całkowitego rozpoznania konkretnego przypadku nie wystarcza pierwsza konsultacja, czasem wymagane jest poszerzenie diagnostyki i szersza obserwacja organizmu, wtedy ustalamy dalsze kroki i umawiamy się na kolejne wizyty.

Proszę mieć świadomość, że do każdego przypadku podchodzę maksymalnie indywidualnie, z tego powodu nie jestem w stanie określić odgórnie ile spotkań będzie potrzebnych w trakcie danej opieki dietetycznej u konkretnej osoby. 

 

 

DZIENNICZEK ŻYWIENIOWY

Jest to jeden z wazniejszych elementów konsultacji. W celu omówienia dotychczasowego sposobu żywienia oraz wskazania ewentualnych błędów proszę o przygotowanie dzienniczka żywieniowego z minimum 4 dni – najlepiej 7 dni(cały tydzień).

Dzienniczek możecie Państwo pobrać i wypełnić go ręcznie lub elektronicznie ( wersję elektroniczną należy przesłać na adres malitowskadietetyk@gmail.com najpóźniej 24h przed planowaną wizytą, wersję papierową zabieramy ze sobą na wizytę), dzienniczek można również prowadzić w formie zapisków na telefonie, w zeszycie czy notatniku, nie ma to dla mnie większego znaczenia.

Istotne jest jednak to, aby przygotowanie dzienniczka żywieniowego było skrupulatne i zgodne ze stanem faktycznym! Proszę nie wpisywać tego co chcielibyście aby stanowiło wasze wybory żywieniowe, a to co rzeczywiście nimi jest, zakłamywanie rzeczywistości w tym przypadku będzie na Państwa niekorzyść.

Moim celem nie jest ocena Państwa, a wsparcie i pomoc, wiedza na temat rzeczywistych zwyczajów żywieniowych jest kluczowa dla powodzenia całej współpracy( apeluję o unikanie wypełniania dzienniczka na kolanie chwilę przed wizytą, czy też spisywania swoich posiłków z ostatnich 3 dni w jeden wieczór, prosze mi wierzyć, że nie będziecie Państwo pamiętać co jedliście, a już na pewno zapomnicie o przekąskach czy dodatkowych napojach).

 

Przeczytaj jak przygotować dzienniczek poprawnie!

 

WYWIAD DIETETYCZNY

Skrupulatne i szczegółowe wypełnienie wywiadu jest drugim koniecznym elementem prawidłowego i wymaganego przygotowania się przez pacjenta do Pierwszej Konsultacji. Wywiad wypełniamy ręcznie i zabieramy na wizytę lub elektronicznie i wysyłamy na adres malitowskadietetyk@gmail.com najpóźniej 24h. przed planowaną wizytą) wywiadu dietetycznego. Pozwoli to poświęcić czas konsultacji na zadawanie pytań i rozwianie Twoich wątpliwości, unikając jednocześnie powielania podstawowych pytań. Wywiad zawiera pytania dotyczące Twoich preferencji, twojego stanu zdrowia, samopoczucia, ewentualnych objawów chorobowych, nawyków żywieniowych, historii chorobowej twojej rodziny itp. Postaraj się przynajmniej zapoznać z ich treścią.

 Pobierz i wypełnij wywiad.

 

Szczegółowe, skrupulatne i spokojne wypełnienie wywiadu oraz przygotowanie dzienniczka żywieniowego jest bardzo ważne dla powodzenia całej współpracy. W trakcie konsultacji chcę się dowiedzieć o Państwa stanie zdrowia, historii choroby czy kondycji organizmu jak najwięcej, tak, aby móc dobrać dla Państwa możliwie najlepszą strategię działania.

ZASTRZEGAM  sobie możliwość odmówienia dalszej współpracy lub realizacji konsultacji w pełnym zakresie, czy też ewentualność zlecenia kolejnej wizyty w celu uzupełnienia istotnych danych i informacji, jeśli Państwa przygotowanie do wizyty będzie niewystarczające!

BADANIA LABORATORYJNE

Przed pierwszą wizytą proszę o wykonanie przynajmniej podstawowych, wymaganych badań krwi, których wyniki w trakcie konsultacji zostaną szczegółowo omówione, a przygotowywany plan dietetyczny tudzież zalecenia będą je uwzględniać.

Jeśli posiadacie Państwo stosunkowo aktualne wyniki takich badań ( nie starsze niż 3ms.) nie trzeba wykonywać nowych badań.

Proszę o wykonanie następujących badań krwi:

  • morfologia krwi pełna ( z rozmazem),
  • glukoza i insulina na czczo ( pomiar insuliny jest zbędny u kobiet w ciąży oraz osób przyjmujących insulinę, ale szczegolnie istotny u osób zmagających się z nadmierną masą ciała),
  • pełen lipidogram (cholesterol ogólny, HDL, LDL, trójglicerydy)
  • ASP, ALT, ALP,
  • Kreatynina, eGFR, 
  • OB,
  • CRP,
  • TSH, FT3, FT4,
  • witamina D3 (metabolit 25OHD3)

Na większość tych badań możecie Państwo można uzyskać skierowanie u lekarza rodzinnego. Jeśli z jakiegoś powodu planujecie Państwo wykonanie badań prywatnie ( wszytskich lub jakieś konkretnych parametrów) zachęcam do skorzystania ze zniżek, które oferują laboratoria diagnostyczne Diagnostyka oraz Śląskie Laboratoria Analityczne.

W przypadku chorób tarczycy takich jak niedoczynność, nadczynność, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy lub obciążony wywiad rodzinny ( choroby tarczycy u osób bliskiego pokrewieństwa) polecam wykonać szersze oznaczenie parametrów tarczycowych ( panel tarczycowy) czyli TSH, FT3, FT4, AntyTPO, AntyTG, AntyTrab.

W przypadku problemów z wypadaniem włosów, zmęczeniem, osłabieniem, szczególnie u kobiet, polecam wykonanć dodatkowo oznaczenie stężenia: ferrytyny, żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego.

Proszę o zabranie ze sobą również wszystkich wyników badań laboratoryjnych, wypisów szpitalnych oraz ewentualnie innych badań, które mogą mieć znaczenie, szczególnie w przypadku, gdy konsultacja czy planowana dietoterapia dotyczy jakiś schorzeń.

Proszę mieć na uwadze, że w niektorych przypadkach, po szczegółowym zapoznaniu się z danym przypadkiem być może konieczne będzie wykonanie szerszej diagnostyki i wykonanie kolejnych, dodatkowych badań, które zasugeruję podczas konsultacji. 

Przeczytaj jakie badania wykonać i jak się do nich prawidłowo przygotować!

 

 

BADANIE SKŁADU CIAŁA

W trakcie konsultacji wykonujemy badanie składu i masy ciała segmentowym analizatorem najnowszej generacji InBody 170 oraz omawiamy wyniki pomiaru- dowiedzą się Państwo wszystkiego na temat swojej wagi i budowy ciała, dokonamy także pomiarów obwodów, które będziemy zapewne również ponawiać podobnie jak analizę składu ciała na wizytach kontrolnych  w trakcie dalszej współpracy.

Badanie analizatorem składu ciała daje nam możliwość optymalnego dostosowania diety do aktualnych potrzeb organizmu. Dowiedzą się Państwo jaki jest aktualny poziom tkanki tłuszczowej oraz tkanki mięśniowej w ciele oraz ile wody znajduje się w Państwa organizmie, ponadto dzieki analizie jestem w stanie przekazać Państwu szersze informacje i wskazówki w jaki sposób poprawić proporcje swojej sylwetki oraz porady dotyczące treningu i rodzaju aktywności fizycznej, które warto byłoby rozważyć. Odpowiednie przygotowanie się do analizy ma niebagatelne znaczenia, Bardzo proszę, aby dokładnie zapoznać się z informacją zamieszczoną niżej. 

 

CO DALEJ?!

Zalecenia dietetyczne/jadłospis zostaną przygotowane indywidualnie na podstawie przeprowadzonego wywiadu, dokonanych pomiarów, analizy składu ciała, badań krwi, stanu zdrowia. W moim gabinecie nie pracuję w systemie oferowanym przez sieci dietetyczne, nie wręczam wszystkim tych samych diet. Do każdej osoby podchodzę bardzo indywidualnie i poświęcam sporo czasu na przygotowanie zaleceń aby zoptymalizować efekty kuracji dietetycznej. Najważniejszy jest dla mnie Twój stan zdrowia i samopoczucie. Efekty wizualne to zazwyczaj pozytywny efekt uboczny 🙂

WIZYTA KONTROLNA

Pierwsza kontrola ma miejsce po ok. 3-4 tygodniach od momentu rozpoczęcia diety. W trakcie wizyty kontrolnej dokonujemy ponownej analizy składu i masy ciała w celu porównania wyników i sprawdzenia postępu dietoterapii. Wizyta kontrolna służy przede wszystkim rozwianiu wszelkich wątpliwości, warto przygotować sobie listę pytań, które nas nurtują gdyż bardzo często zapominamy po prostu o pewne kwestie zapytać gdy już dochodzi do wizyty. Dietetyk omawia postępy oraz wspólnie z pacjentem ustala się dalszy plan działania, w razie potrzeb następuje ewentualna korekta/modyfikacja jadłospisu/zaleceń. Kolejne wizyty odbywają się z różną częstotliwością, wszystko w zależności od indywidualnych potrzeb.

Pakiety współprac w ramach których prowadzona jest KOMPLEKSOWA OPIEKA DIETETYCZNA obejmują oprócz wizyt kontrolnych, również raportowanie postępów i kontakt z dietetykiem w formie mailowej.

Wizyta kontrolna ma na celu przede wszystkim zwiększenie lub odbudowanie motywacji pacjenta, a warto podkreślić, iż motywacja jest niezwykle istotnym elementem procesu odchudzania czy dietoterapii. Wizyty kontrolne nie służą tylko weryfikacji postępów, mimo, iż początkowo pacjent zazwyczaj tak je traktuję. Pamiętaj, że nie taki jest jej cel! Nie odwołuj i nie przesuwaj wizyt kontrolnych z powodu braku efektów wagowych, Twój proces zmiany wymaga przede wszystkim trwałej zmiany nawyków, a osiągnięcie tej zmiany wymaga edukacji żywieniowej, która jest elementem wizyt kontrolnych.

PLAN DIETETYCZNY

Po 7-10 dniach roboczych od pierwszej konsultacji otrzymacie Państwo przygotowany indywidualnie plan żywieniowy, w zależności od tego co zostanie ustalone i jaka forma współpracy zostanie wybrana , będzie to szczegółowy plan dietetyczny lub ogólne zalecenia dietetyczne z przykładowymi posiłkami.

Bez względu na wybraną formę każdy pacjent otrzymuje atrakcyjne materiały w obszernym skrypcie zawierającym: omówienie dotychczasowego sposobu żywienia, popełnianych błędów, założeń diety, wykluczeni, ograniczeń oraz produktów dozwolonych i indywidualnie ułożony jadłospis lub zalecenia dietetyczne. Do planu dietetycznego dołączany jest także „Poradnik zakupowy” oraz inne ateriały edukacyjne.

Cennik usług stacjonarnych

Sprawdź cennik usług stacjonarnych klikając w poniższy przycisk.

Zasady umawiania oraz realizowania konsultacji.

1. Konieczne jest ustalenie terminu ( tylko telefonicznie pod numerem 603 216 550 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, nie umawiam konsultacji poprzez whats app, messenger czy e-mail) i dokonanie wstępnej opłaty rezerwacyjnej.

Wykonanie wpłaty zaliczki rezerwacyjnej,  jest wymagane w ciągu 3 dni od dnia zapisu na wizytę, brak opłaty rezerwacyjnej w tym terminie powoduje anulację terminu, kwota opłaty rezerwacyjnej zostanie w całości odliczona od opłaty za konsultację/pakiet opieki na który się Państwo zdecydujecie.

Opłatę rezerwacyjną w wysokości 100 zł proszę wpłacać na nr konta ACTIV Sandra Malitowska 43 1050 1155 1000 0091 4040 2620 ING Bank Śląski z dopiskiem: „imię nazwisko + termin wizyty” lub za pomocą przelewu na telefon BLIK na numer 603 216 550.

2. Należy pobrać i skrupulatnie wypełnić dokumenty zamieszczone wyżej ( wywiad dietetyczny, dzienniczek żywieniowy). Dokumenty wysyłamy mailowo przed zaplanowanym terminem ( najpóźniej 24h przed planowaną konsultacją) lub zabieramy je ze sobą na wizytę.

3. Należy prawidłowo przygotować się do analizy składu ciała ( dotyczy konsultacji stacjonarnie w gabinecie) – przeczytasz o tym wyżej.

4. Należy wykonać i zabrać ze sobą( lub wysłanie mailowo) na konsultację podstawowych wymaganych badań laboratoryjnych – przeczytasz o tym wyżej.

Przypominam, że jeśli mają Państwo w miarę aktualne badania ( bardzo proszę, aby nie były starsze niż 3 ms.) można je zabrać i nie ma potrzeby powtarzania wtedy tych markerów.

5. Należy przygotować również i zabrać ze sobą lub przesłać mailowo wszelkiej dodatkowej dokumentacji medycznej ( dotyczy szczególnie przypadków ze świeżo zdiagnozowanymi chorobami, osób po wypadkach i przewlekle chorujących).

6. Proszę o przygotowanie i zabranie ze sobą również listy leków i suplementów diety czy ziół lub innych wyrobów medycznych, które sa stosowane.

7. Nie ustalam diet bez odbycia pierwszej konsultacji dietetycznej, nie ma również możliwości zlecenia przygotowania planu dietetycznego po zaprzestaniu współpracy dietetycznej na okres dłuższy niż 6ms. Pacjenci wracający po przerwie dłuższej niż 6ms. są traktowani jako nowy pacjent i wymagane jest odbycie Pierwszej konsultacji dietetycznej oraz pełnego przygotowania jak wyżej.

8. Nie pracuję w święta, weekendy i dni wolne ustawowo od pracy, na wszelkie wiadomości odpowiadam zazwyczaj w trakcie dni roboczych w godzinach 8.00-17.00. Informuję również, iż nie odpowiadam na wiadomości z prośbą o interpetację wyników badań wykonanych po konsultacji ( chyba, że ustalono inaczej w trakcie spotkania), o komentarz po odbytej w międzyczasie wizycie lekarskiej czy pytania dotyczące stanu zdrowia, które nie zostały zadane podczas konsultacji. Wyjątkiem jest komunikacja z pacjentami, którzy realizują KOMPLEKSOWĄ OPIEKĘ DIETETYCZNĄ za pomocą wykupionych PAKIETÓW  współpracy. 

9. Termin wizyty jest potwierdzany SMSowo najpoźniej 24h przed zaplanowaną konsultacją, w przypadku braku potwierdzenia terminu wizytę uznaje się za odwołaną. W sytuacjach losowych itnieje możliwość jednorazowego przełożenia wizyty nie później niż na 48h. przed jej odbyciem. W takiej sytuacji zadatek przechodzi na nowy termin wizyty, który jest ustalany indywidualnie.

Niedopuszczalna jest sytuacja rezygnacji z terminu wizyty w momencie otrzymania SMS z przypomnieniem o terminie. Bardzo proszę o szanowanie mojego czasu pracy oraz czasu pozostałych pacjentów.  W przypadku rezygnacji z wizyty lub przełożenia terminu po raz drugi, zadatek nie jest zwracany!

10. Bardzo pilnuję tego, aby w grafiku pracy przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na każdą zaplanowaną wizytę, z powodu kolejnych oczekujących na wizytę pacjentów nie ma możliwości wydłużenia czasu trwania rozmowy jeśli pacjent spoźni się na konsultację. W takiej sytuacji wizyta ulega skóceniu o czas spoźnienia.

Jeśli przyczyna opóźnienia leży po stronie dietetyka, umówione na kolejne godziny wizyty ulegają przesunięciu, o czym dietetyk poinformuje telefonicznie.

11. W skrajnych sytuacjach losowych, gdy konieczność przesunięcia terminu wizyty będzie leżała po stronie dietetyka ( np. choroba czy sprawy osobiste) nowy, dogodny dla pacjenta termin wizyty zostanie ustalony w możliwie najszybszym terminie, a zadatek zostanie przekazany na poczet tej wizyty.